10 dolog, amire figyelj, hogy ne hízz túl sokat várandósan

Kismamatorna

Nem kötelező, hogy a babavárás időszaka egyben az ész nélküli hízásé is legyen. Nem csak a vonalaid, hanem a magad és a babád egészsége érdekében is célszerű megfelelő keretek között tartanod a súlygyarapodásodat, hiszen a magas testsúly növeli többek között a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás és a császármetszés valószínűségét is.

Ha megfogadod a szakemberek alábbi tanácsait, biztos lehetsz benne, hogy a babavárás nem fog számodra egyet jelenteni az elhízással:


1. Kezdd a várandósságot ideális testsúllyal!
Ha van egy kis súlyfelesleged, legjobb, ha még a teherbeesés előtt megszabadulsz tőle. Könnyen lehet, hogy így a baba is hamarabb megfogan.


2. Gyakrabban egyél kevesebbet!
Felejtsd el, hogy „kettő helyett” kell enned. Jelen álláspont szerint a második trimeszterben 350, a harmadikban 450 plusz kalória bevitelére lesz szükséged, ami nem túl magas szám. Ráadásul ez csak azokra vonatkozik, akik nem kezdték eleve túlsúllyal a terhességet – aki igen, annak a zsírpárnák épp elég extra kalóriaforrásként szolgálnak.
A plusz energiát ne édességgel, hanem rostokban és tápanyagokban gazdag ételekkel vidd be. Egy pohár görög joghurt megszórva granolával, vagy egy tányér teljes kiőrlésű tészta paradicsomszósszal finom, egészséges és tápláló választás lehet.


3. Igyál sok vizet!
Várandósan napi 10 pohár vízre is szükséged lehet, ha pedig mozogsz, akár ennél is többre. Ha a vizeleted sötétsárgára változik, annak a jele, hogy több folyadékra van szükséged. A megfelelő folyadékbevitellel megelőzheted a székrekedést, ami a terhesség egyik leggyakoribb, és igen kellemetlen kísérője szokott lenni. Ha unod a vizet, készíts limonádét!


4. Egészségesen nassolj!
Mondhatnánk, hogy semmi édességet vagy sós ropogtatnivalót ne fogyassz, de ezt nehéz betartani. Ezért próbáld meg inkább ezt is egészségesebbé tenni! Ha otthon fagyizol, fogyassz hozzá gyümölcsöt, a sült krumplihoz pedig készíts zöldséges mártogatóst!


5. A szénhidrátfogyasztás szabálya
A szénhidrát a kismamák legjobb barátja lehet, főleg a rosszullétek idején. Az olyan, egyszerű keményítőket tartalmazó ételek, mint a rizs, krumpli, fehér kenyér helyett válaszd inkább az összetett szénhidrátokat. Barna rizs, quinoa, teljes kiőrlésű pékáruk: ezek segítik a babád fejlődését, te pedig sokáig jóllakottan fogod magad érezni tőlük.


6. Gyalogolj!
A legegyszerűbb, leginkább kézenfekvő mozgásforma, mégis egyre kevesebbek számára magától értetődő. Kezdd napi 10 perc sétával, majd havonta növeld 10 perccel az adagot, amíg jól esik.
Egy másik módszer szerint vásárolj lépésszámlálót, és minden nap tegyél meg legalább tízezer lépést. Ha belevesszük, hogy az irodai vagy az otthoni jövés-menés is beleszámít, észre fogod venni, hogy ez nem is annyira sok, mint elsőre tűnik.


7. Ne hagyd abba a sportolást!
Az extrém vagy veszélyes, megerőltető sportok kivételével folytathatod a testmozgást várandósan is. Figyeld a tested jelzéseit, és ne terheld túl magad!


8. Néha lehet bűnözni is
Senki sem várja, hogy a 9 hónap alatt soha ne fogyassz a kedvenc csokidból, vagy hogy örökre száműzd a tepertős pogácsát és a kakaós csigát. Néha nyugodtan élhetsz ilyesmivel is – a hangsúly a néha szócskán van. Nem rendszeresen.


9. Vedd komolyan a védőnő tanácsait
A védőnő havonta le fogja mérni a súlyod, és jelezni fogja, ha úgy látja, túl gyorsan gyarapszol. A legrosszabb, amit ilyenkor tehetsz, ha megbántódsz. Inkább kérdezd meg, mit javasol, hogyan tudnád mérsékelni a hízást.


10. Szoptass!
Hacsak teheted, tápláld anyatejjel a kisbabádat. A szoptatás napi 500 plusz kalóriát éget el, tehát a legegyszerűbb módja annak, hogy szülés után minél előbb visszanyerd az alakodat.