A gyermekvállalás ideje egyre inkább kitolódik, hiszen egyre kevesebb a jó munkahely, egyre nagyobb az elvárás.
Az egyik orvos azt állítja, jobb, ha a nők csak harmincon túl szülnek, hiszen az anyaság felelősséggel jár. És a mai világban elég kevesen rendelkeznek olyan komoly kapcsolattal, kellő felelősségtudattal, mely a gyermekvállaláshoz szükséges. A nőgyógyászok nagy része pedig a veszélyekre hívja fel a figyelmet, minél későbbre halasztja egy nő a szülést időpontját, annál nagyobb a kockázat. De mit tehet ilyenkor egy nő, akinek gyermekként, házastársként, s dolgozó nőként is helyt kell állnia?
Egyre csak halogatjuk
Régen egyszerű volt a felállás. A nők dolga a család volt, a háztartás, s a gyermeknevelés. Ma először tanulni kell, hiszen a jobb munkahelyeken egyre nagyobbak az elvárások. Előbb a főiskola, majd a továbbképzések, végül a rengeteg túlóra. Ezután következik csak az, amit jobb esetben a huszonéves kor elején már letudhatna egy nő; a közös nyaralások, élmények, melyekre gyermek mellett valószínűleg már kevesebb esélye lesz. Ha azonban meg akarjuk mászni az iskolai, majd a ranglétrát, s még a kettesben való szórakozásra is időt akarunk szakítani, a gyermekvállalás jóval a biztonságos időszakot követő életszakaszra tolódik.
Miért probléma a harmincon túli gyermekvállalás?
Korábban, mielőtt megjelent a „fejlődésnek” is nevezett rengeteg műétel, az irodai munka, a diploma, a nők sokkal jobb egészségnek örvendhettek. Egy átlag középosztálybeli nő egészségesebben étkezett, több testmozgásra volt igénye és szüksége mint a mai nők nagy részének, így kevesebb egészségügyi problémával kellett szembenéznie. Ma egy átlagos harminc feletti nő alig szakít időt a testmozgásra, füstös nagyvárosok irodáiban tölti napja nagy részét, nem pedig a friss levegőn.
Az életmódváltozás, a táplálkozási szokások és a mozgáskultúra megváltozása hátrányos hatást gyakorol a szervezetre, így a mai 30-35 éves nők már nagyobb kockázatot vállalnak a gyermekáldás érdekében. A 35 év feletti várandós nőknek sokkal több vizsgálaton kell átesnie, s automatikusan veszélyeztetett terhesnek tekintik őket. Emellett nem csak fizikai, de lelki okok is szólhatnak a késői gyermekvállalás ellen.
Felkészültebben vagy aggódva várjuk a gyermeket?
A harmincon túli szülésnek több hátránya is van. Három évtized alatt egy nő számtalan szüléstörténetet hall (barátaitól, családtagjaitól), melynek hatása nem mindig pozitív. Egyesek örülnek, hogy érettebben, felkészülve nézhetnek a nagy pillanat elé, másoknak azonban komoly lelki problémát, sőt, akár betegségtudatot is okozhat a túl sok „rémtörténet”.
Egyértelműen nem lehet megmondani, hogy jobb-e a késői szülés, egyénenként változó lehet a nők hozzáállása. Ugyanígy azt sem állíthatjuk, hogy harmincon túl szülni veszélyes, hiszen vannak, akik harmincon túl is remek kondícióval rendelkeznek, míg másoknak korábban is voltak problémáik. Mindenesetre érdemes elgondolkodni azon, hogy számunkra melyik életkor a legmegfelelőbb.
A harminc éves kor feletti szülés előnye:
- A szülők sokkal nyugodtabbak, a tanulás, az otthon megteremtése nem veszi el a gyermekkel töltött idő örömét.
- A szülők nagyobb felelősségtudattal rendelkeznek, felnőtt fejjel, komoly döntésként tudják vállalni a gyermekáldást.
- A baba is sokkal egészségesebb, kiegyensúlyozottabb, ha nyugodt, fix környezetben nevelkedhet.
A harminc éves kor feletti szülés hátránya:
- A késői szülés sokaknál egy félelmetes dolognak tűnik. Minél tovább halogatjuk, annál kevésbé valószínű, hogy rászánjuk magunkat a gyermekvállalásra.
- A 35 feletti terhességek nagy részét automatikusan veszélyeztetett terhességnek minősítik a kockázatok miatt.
- Kisebb esély van a fogamzásra.
- Megnő a kromoszóma elváltozások kockázata.
Nem kell megijedni!
Bármennyire is hangoztatják a kései szülés kockázatát, nem kell rögtön kétségbe esni. Minden fogamzás, várandósság és szülés egyedi. Önmagában az életkor még nem jelenti azt, hogy törvényszerűen problémák adódnak. Érdemes elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat, és szakemberrel konzultálni a lehetséges veszélyekről, annak megelőzéséről.