Leírás
Milyen típusú gyógyszer a Ferretab és milyen betegségek esetén alkalmazható?
Ez a gyógyszer két aktív hatóanyagot tartalmaz, vas‑fumarátot és folsavat, elhúzódó felszabadulású mini tabletták formájában. Így elkerülhető a nyálkahártyát irritáló magas helyi vaskoncentráció kialakulása.
A vas a szervezet számára létfontosságú nyomelem. A hemoglobin (egy a vérben található festékanyag) és több fontos enzim alkotóelemeként a vas a szervezet számos anyagcsere‑folyamatában vesz részt.
A folsav a fehérje‑anyagcsere számos területén játszik fontos szerepet és elengedhetetlen különböző biológiai anyagok, mint pl. a gének, az agy ‘hírvivő’ molekulái, valamint a vérsejtek közül a vörösvérsejtek létrehozásához.
Terhesség alatt megnő a szervezet vas és folsav szükséglete. A Ferretab alkalmas a folsav és vasszükséglet pótlására és a normális vas- és folsavszintek fenntartására. Ezzel megakadályozható egyes terhességgel kapcsolatos komplikációk kialakulása, mint pl. a vérszegénység, a vetélés, a vérzések és a koraszülés. A terhesség alatti folsavpótlás csökkenti egyes fejlődési rendellenességek kockázatát (pl. a velőcső‑záródási rendellenességek).
A Ferretab‑ot az alábbiak kezelésére alkalmazzák:
Egyidejű vas- és folsavhiány kezelése, főként terhesség alatt.
Tudnivalók a Ferretab szedése előtt
Ne szedje a Ferretab‑ot
- ha Ön allergiás a vas(II)‑fumarátra, folsavra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
- ha Önnek olyan betegsége van, amely a vas túlzott felszaporodásával jár a szervezetben (hemokromatózis, hemosziderózis, idült hemolízis),
- ha Önnek olyan vérszegénysége van, amely a vasfelhasználás zavarával jár (szideroakresztikus anémia, ólommérgezéshez társuló anémia, talasszémia),
- ha Önnek vészes vérszegénysége (B12‑vitamin‑hiány), hemolítikus anémiája vagy aplasztikus anémiája, ill. olyan vérszegénysége van, amely nem a vas- vagy folsavhiány következménye,
- ha Önnek kóros hemoglobinja van (a vér festékanyaga),
- ha Önnek gyomor-bélrendszeri zavarai vannak.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A vastúladagolás elkerülése érdekében különös elővigyázatosság javasolt, ha Ön vasat tartalmazó étrendkiegészítőket vagy egyéb készítményeket is szed.
Legtöbb esetben a vashiányos vérszegénység kezelése során megfelelő eredmény érhető el, azonban rendkívül fontos a vashiányos vérszegénység okának feltárása.
Ha Önnek B12–vitamin‑hiány okozta vérszegénysége van (vészes vérszegénység), a folsav adagolása (napi 1 mg vagy nagyobb adagban) során rendeződhet a vérképe, de az idegrendszeri tünetek súlyosbodhatnak. Ezért folsav adása előtt ki kell zárni egy esetleges B12‑vitamin‑hiány miatti állapotot.
Előfordulhat, hogy a széklet fekete színűvé válik, de ennek nincs jelentősége.
A vörösvérsejtszám normalizálódása után a vaspótlást további 4‑12 héten keresztül folytatni kell, a vashiány teljes megszűnéséig. Fontos, hogy mindig megjelenjen az orvosa által előírt ellenőrzéseken.
Egyéb gyógyszerek és a Ferretab
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett/alkalmazott, valamint szedni/alkalmazni tervezett egyéb gyógyszereiről.
A Ferretab befolyásolhatja egyes egyéb gyógyszerek hatását, ill. ez fordítva is előfordulhat. Elsősorban az alábbi kölcsönhatások fordulhatnak elő:
Kölcsönhatás az alábbi szerekkel | Lehetséges következmény |
Gyomorsavkötők (gyomorsavtúltengés kezelésére alkalmazott gyógyszerek), magas koleszterinszint kezelésére alkalmazott gyógyszerek (kolesztiramin és kolesztipol), kalcium‑bromid‑laktobionát, nátrium‑bikarbonát, vaskötő anyagok, pl. foszfátok, fitátok és oxalátok | Csökken a vas szintje a szervezetben |
Epilepszia kezelésére alkalmazott gyógyszerek (pl. fenitoin, fenobarbitál, primidon) | A folsavadagolás miatt csökken ezeknek az epilepszia ellenes gyógyszereknek a vérszintje, amely miatt fokozódhat az epilepsziás rohamok kockázata |
Aszkorbinsav (C-vitamin) | Fokozódik a vas felszívódása |
Kinolon‑típusú antibiotikumok (pl. ciprofloxacin, levofloxacin, norfloxacin, ofloxacin) | A vassók befolyásolják a kinolon‑típusú antibiotikumok felszívódását |
Kloramfenikol | Fokozódik a kloramfenikol lebontása, csökken a vas hatása |
Fluorouracil vagy orális fluoropirimidinek (pl. kapecitabin), amelyeket egyes daganatok kezelésére alkalmaznak | Nagy adag folsav egyidejű alkalmazásakor fokozódhat a hatásuk, amely fokozhatja a fluorouracil vagy az orális fluoropirimidinek sejtkárosító hatását. Ez pl. súlyos hasmenésben nyilvánulhat meg. |
Folsav ellen ható szerek (pl. kemoterápiás szerek, mint a trimetoprim, proguanil, pirimetamin és citosztatikumok, mint a metotrexát) | Nagy adag folsav egyidejű alkalmazásakor egymás hatását gátolhatják |
Levodopa, metildopa (Parkinson‑kór kezelésére alkalmazott gyógyszerek) | A vassók csökkentik a levodopa és a metildopa felszívódását |
Tápanyagok | Csökken a vas felszívódása (ezért a Ferretab kapszulát üres gyomorra kell bevenni) |
Penicillamin | Mindkét szer vérszintje csökken |
Tetraciklinek | Csökken a tetraciklinek szintje |
Tiroxin (egy pajzsmirigyhormon, amelyet a pajzsmirigy‑alulműködés kezelésére alkalmaznak) | A vassók csökkentik a tiroxin felszívódását |
E-vitamin (tokoferol) | Csökken az E-vitamin hatása |
Cink | Csökken a cink szintje |
A Ferretab egyidejű bevétele étellel és itallal
Egyes tápanyagok csökkenthetik a vas felszívódását. Ezért a Ferretab‑ot üres gyomorra kell bevenni.
A Ferretab kemény kapszula és a tej (tejtermékek), valamint koffeintartalmú italok (tea, kávé) egyidejű fogyasztásakor csökken a vas felszívódása.
Terhesség, szoptatás és termékenység
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Ferretab alkalmazható terhesség és szoptatás alatt.
Terhesség alatt jelentősen megnő a szervezet vasszükséglete, amelyet nem képesek pótolni a szervezet vasraktárai, ill. az étellel történő bevitel. A vasat pótolni kell, ha vérvizsgálattal vashiány igazolható. A vasszintet rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén az adagot módosítani kell.
A vas bejut az anyatejbe. Nincsenek olyan vizsgálatok, amelyek az anyatejben levő vas esetleges káros hatásait vizsgálták volna. A Ferretab‑ot csak akkor szabad szoptatás alatt alkalmazni, ha erre egyértelműen szükség van.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Ferretab nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeit.
A Ferretab laktózt (tejcukrot) tartalmaz.
Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel kezelőorvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
A Ferretab azorubin (E122) festékanyagot tartalmaz.
Az azorubin allergiás reakciót válthat ki.
Hogyan kell alkalmazni a Ferretab‑ot?
A gyógyszert mindig a kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően alkalmazza. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A Ferretab‑ot egészben (nem szétrágva), sok vízzel kell bevenni 30 perccel a reggeli vagy más étkezés előtt. Legjobb, ha éhgyomorra veszi be a kapszulát, amikor csak lehetséges.
Fekete/zöld tea, kávé vagy tej nem alkalmas a gyógyszer bevételéhez, mert ezek csökkentik a vas felszívódását.
Felnőttek és 12 évnél idősebb serdülők
Amennyiben orvosa másképpen nem rendeli, a készítmény ajánlott adagja 1 kapszula naponta.
Súlyos vas- és folsavhiány esetén az adag 1 kapszula napi 2-3 alkalommal.
Terhesség alatt a maximális javasolt adag naponta két kapszula.
A Ferretab nem javasolt 12 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Kezelőorvosa fogja meghatározni, a vérvizsgálatok eredményeitől függően, hogy mennyi ideig kell szednie a kapszulát.
A napi 1 kapszula szedését még legalább 4‑12 héten keresztül folytatni kell a vér vas és hemoglobin szintjének normalizálódását követően.
Ha az előírtnál több Ferretab‑ot vett be
Nagyon nagy adagok alkalmazása vasmérgezést okozhat az alábbi tünetekkel:
- 1‑ 6 órával a Ferretab bevétele után:
gyomorfájdalom, hányás, feketeszínű hasmenés, gyomor- vagy bélvérzés, a vérkeringés összeomlása (sokk), eszméletlen állapot - 6‑24 órával a Ferretab bevétele után:
láz, a fehérvérsejtszám növekedése (leukocitózis), a vér túlzott savassága (metabolikus acidózis), alvadási zavarok, máj- és vesekárosodás
Kisgyerekeknél az életveszélyes mérgezés kockázata különösen nagy. Ezért a vaskészítményeket mindig gyermekektől elzárva kell tárolni.
Ha Ön túl sok kapszulát vett be vagy gyermeke lenyelt néhány tablettát, azonnal vegye fel a kapcsolatot a legközelebbi kórház sürgősségi részlegével vagy kezelőorvosával.
Információ az orvosnak: A betegtájékoztató végén a túladagolás kezelésére vonatkozó információk találhatók.
Ha elfelejtette bevenni a Ferretab‑ot
Ne vegyen be kétszeres adagot az elfelejtett adag pótlására. A megszokott rend szerint folytassa a kapszula szedését.
Ha idő előtt abbahagyja a Ferretab szedését
Beszéljen kezelőorvosával, mielőtt abbahagyná a Ferretab szedését.
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
A mellékhatások gyakoriságát az alábbi csoportokra osztjuk:
- nagyon gyakori (10-ből több mint 1 beteget érint)
- gyakori (100-ből 1-10 beteget érint)
- nem gyakori (1000-ből 1-10 beteget érint)
- ritka (10 000-ből 1-10 beteget érint)
- nagyon ritka (10 000-ből kevesebb mint 1 beteget érint)
- gyakoriság nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg)
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: a vaspótló‑kezelés kiválthatja egyes veleszületett vagy szerzett vérbetegségek tüneteit (paroxizmális nokturnális hemoglobinúria, eritropoetikus porfíria vagy porfíria kutánea tarda)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakoriság nem ismert: teltségérzet, gyomorgörcsök, gyomorégés, émelygés, hányás, hasmenés vagy székrekedés
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: a vas allergiás bőrreakciókat válthat ki
Nagyon ritka: a folsav allergiás reakciókat válthat ki, pl. bőrpírt, viszketést, légúti szűkület okozta légzészavart, émelygést vagy anafilaxiás sokkot (allergiás túlérzékenységi reakció, amely vérnyomáseséssel, szédüléssel, émelygéssel és esetleg légzészavarral járhat)
Hogyan kell a Ferretab‑ot tárolni?
Legfeljebb 25ºC-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Ferretab?
- A készítmény hatóanyagai a vas(II)-fumarát és a folsav. Egy kapszula 152,10 mg vas(II)‑fumarátot tartalmaz, ami 50 mg két vegyértékű vassal és 0,50 mg folsavval egyenértékű.
- Egyéb összetevők: laktóz-monohidrát, 30%-os poliakrilát diszperzió, vízmentes kolloid szilícium‑dioxid, magnézium‑sztearát, mikrokristályos cellulóz, azorubin (E122), kinolinsárga (E104), titán‑dioxid (E171), zselatin.
Milyen a Ferretab külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
A Ferretab vörös színű kapszula, amely 3 vöröses-barna mini tablettából és egy sárga mini tablettából áll.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.